Víťazom na Ukrajine je Putin

Autor: Juraj Klimeš | 8.3.2014 o 20:47 | (upravené 10.8.2014 o 17:51) Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1470x

Hlavným dôvodom je jednoznačne nepripravenosť západu. Môžeme len dúfať, že Putin bude natoľko skromný a zostane iba na Kryme.

 

Treba si uvedomiť, že koncepcia zahraničnej politiky a obranná doktrína Ruskej federácie, ukladajú ruskej vláde povinnosť poskytnúť pomoc, vrátane vojenskej, rusko jazyčným menšinám kdekoľvek aj na území cudzieho štátu. Pre mňa je trocha prekvapením to, že sa západ tvári prekvapene, lebo mať Krym pod kontrolou, je predsa ruský strategický záujem a nie je to nič nové. I keď treba poukázať na to, že to neznamená, aby bol realizovaný s takou agresiou akou sme svedkami. Putin považuje svoj vplyv na Ukrajine za súčasť svojho teritória, ktoré Rusko vojensky a strategicky ovláda. Putinovou rečou je jednoznačne určité vymedzenie nároku Ruska na Ukrajinu. Samozrejme, že tento nárok je z medzinárodného práva neprijateľný, ale reálne je súčasťou ruskej politiky. Preto je pre nás z tohto hľadiska dôležité vedieť, že Rusko je možnou hrozbou, ktorá sa dotýka záujmov celej Európy. Dnes to môže byť Ukrajina a zajtra ktorýkoľvek iný štát. Ďalej musíme rátať s tým, že Putin má v ruskej spoločnosti veľkú podporu a medzi Rusmi prevláda imperiálna nálada a to hlavne preto lebo majú dojem, že je Rusko stále niekomu tŕňom v oku, západ je nepriateľ, na Rusko útočia nejakí fašisti podporovaní Americkými imperialistami. V podstate je to propaganda, ktorá umožňuje Putinovi rozhodovať ako rozhoduje. Toto stále v Rusku hraje veľkú úlohu. Mnohé Putinove výroky sa opierajú o názor, že tá časť Európy, ktorá bola za druhej svetovej vojny zaliata krvou červenej armády bojujúcej proti hitlerovskému Nemecku, patrí do ruskej sféry vplyvu, na základe historickej spravodlivosti. A týka sa to nielen Ukrajiny, ale aj Slovenska. Čo je samozrejme úplne absurdné, keď si predstavujem aký teror a vyvražďovanie počas druhej svetovej vojny robili ako Nemci, tak aj Rusi. Pričom Rusi v najväčšej miere na vlastnom obyvateľstve.

Putin túto hru už vyhral. Vstúpil  s armádou na územie suverénneho štátu a významnou časťou obyvateľov bol vítaný. Bude od neho veľmi veľkorysé, keď zostane iba na Kryme. V tomto prípade treba priznať, že nepripravenosť západu je prehra politiky a diplomacie. Prehru musí priznať západ a aj my. Preto je veľmi dôležité, aby NATO a EU pripravili bezpečnostnú stratégiu, ktorá zabráni Rusku, aby ohrozilo naše spoločné euroatlantické princípy slobody a demokracie. Pokiaľ tak neurobíme, Rusko, či už s Putinom alebo bez neho, bude pokračovať vo svojom postupe do strednej a východnej Európy, ako to robí teraz.

 

 

Prvé Putinove vystúpenie na tlačovej konferencii po vpáde na Krym, bolo zvláštne a hlavne preto, lebo bol veľmi nervózny a dosť sa líšil oproti jeho prejavom ktoré poznáme, čo môže znamenať, že je pod veľkým tlakom. Merkelová sa po telefonickom rozhovore s Putinom vyjadrila, "Putin stratil kontakt s realitou, ako keby žil v inom svete."

Putin na tlačovej konferencii tvrdil, že perfektne vyzbrojení, ale neoznačení vojaci, ktorí obsadili Krym nepatria k ruským jednotkám, ale že sú to "miestne" obranné sily. To je propaganda, ktorou sa určite môže niekto nechať oklamať. Čo je ale ťažšie rozumovo chápať, je napríklad Putinov výrok, že všetku vinu za krízu na UA nesie USA, ktoré riadia udalosti na UA, akoby sedeli v laboratóriu a prevádzali experiment na potkanoch. Tým pádom sa už z tohto nemôže stať žiadna propaganda, lebo toto nemôže niekto predsa brať vážne. Človek by si myslel, že Putin je na hrane s nervami, lenže čo ak tomu naozaj verí?

Keď Putin v roku 2011 kandidoval na prezidenta, vysvetľoval si svet jeho ostrú protiamerickú a protizápadnú rétoriku ako prechodný jav, vec dobrú do kampane. Lenže zisťujeme, že Putin svoje výpady stále len graduje. "Cieľom USA a EU je oslabenie Ruska, jeho obkľúčenie a zničenie. Amerika a únia sú nositeľom dekadentnej kultúry, úpadkových hodnôt, Rusko sa musí brániť. A kto si to myslí, postav sa pevne na našu stranu proti nim". Nechce sa mi veriť, ale treba počítať s tým, že tento prvý muž Ruska je stratený vo svojom labyrinte.

 

Ukrajinci majú veľmi špecifickú mentalitu, povedal by som, pre Európanov ťažko pochopiteľnú a dosť podobnú tej Ruskej, veď sa niet čomu čudovať, po tom, čo si tento nešťastný národ musel vytrpieť.

Roku 1933 zomreli milióny Ukrajincov, v najväčšom umelo vyvolanom hladomore, o ktorý sa postaral súdruh Stalin. Roku 1941 sa Ukrajiny zmocnil Hitler a pokúsil sa naplniť svoju koloniálnu víziu, pričom začal masovým vraždením židov a vyhladovaním vojnových zajatcov. V rokoch, keď bol Stalin a Hitler pri moci, na Ukrajine zavraždili viac ľudí než kdekoľvek inde na krvavom území, v Európe či vo svete. Čuduje sa niekto, že tí skutoční Ukrajinci, už nechcú žiadneho "Stalina?"

 

 

V poslednom čase sa stretávam s názorom, že história sa opakuje a dúfam, aby sa nezopakovalo niečo podobné ako bola Mníchovská dohoda 1938. To, že Rusko poslalo do suverénnej krajiny vojakov, je dosť vážny dôvod, aby bolo okamžite rozmiestnené vojsko NATO na hranici členského štátu s okupovaným, veď z toho dôvodu sme členmi, aby sme sa navzájom chránili. Žalostné ale je, že NATO vôbec nereagovalo a jediné na čo sa zmohli boli vyhrážky o sankciách, ktoré by v konečnom dôsledku neprospeli ako Rusku, tak ani Európe a USA.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?