Nastavme si zrkadlo a prestaňme okolo seba kopať

Autor: Juraj Klimeš | 10.8.2014 o 14:32 | (upravené 21.9.2014 o 18:29) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  830x

Nepochybujem o tom, že Slovenský národ, sa nachádza v morálnom bahne. Treba sa  začať zamýšľať, čo je toho dôsledkom. Osobne si myslím, že dôsledok našej mentálnej nezrelosti a nepripravenosti na ekonomiku nastavenú vyspelými demokraciami, sme si dobre ochočili z totalitných čias. Keď nad tým uvažujem a snažím sa analyzovať príčiny tohto úpadku, zisťujem, že mentalita ľudí v danej krajine sa formuje desaťročia, na základe spoločenských hodnôt, ktoré sú prioritou väčšiny obyvateľstva. Pokiaľ tieto ľudské potreby a priority, naruší nejaký vonkajší element (komunizmus) a začne nasilu zasahovať do prirodzeného vývoja, môžme z dlhodobého hľadiska očakávať, že postupne začne nastávať jav skresľovania mentality.  Dá sa to prirovnať, ako keď si malé dieťa osvojuje určité návyky potrebné pre svoj život, tak isto si tieto návyky osvojuje  spoločnosť, len oveľa dlhšie. Presne tento jav, vidíme v postkomunistických krajinách. Naše začlenenie k vyspelým demokraciám bolo pre nás šokom. 

Sú dva hlavné problémy nespokojnosti obyvateľov Slovenska: nízka životná úroveň a neprispôsobiví obyvatelia.  Bohužiaľ, musím konštatovať, že väčšina ľudí vôbec nechápe príčinu týchto problémov. Zo všetkého sa snažíme obviniť západ, v ktorom vidíme to zlo, čo nás chce pohltiť a zotročiť. Sme sklamaní, lebo sme v r. 1989 štrngali kľúčikmi s nádejou na lepšiu budúcnosť. Myslíme si, že západ ovláda našich politikov a to je príčinou nízkej životnej úrovne. Bohužiaľ, ale je to veľký omyl, ktorý nechceme prijať. Západ, teda EU nemá v kompetencii zasahovať do vnútornej politiky jej členských krajín. Treba si uvedomiť, že politici robia len to, čo  je im tolerované a koľko si môžu dovoliť. Ja dávam za prvú príčinu nízkej životnej úrovne NEZÁUJEM OBYVATEĽSTVA O VECI VEREJNÉ. Záujem o veci verejné je obrovským tlakom, na prijímanie zodpovedných zákonov v prospech celej krajiny a hlavne zákonov o TRESTNOPRÁVNEJ ZODPOVEDNOSTI VEREJNE ČINNÝCH OSȎB za rozhodnutia spôsobujúce štátu ekonomickú ujmu. Politici nekonajú v prospech obyvateľov ako by mali, lebo na nich nie je vyvíjaný tlak verejnosti. V opačnom prípade by tento tlak mohol byť obavou o zotrvanie na verejných pozíciách. Ďalší fenomén spoločnosti je populizmus politikov, ktorí využívajú prostredníctvom svojich oligarchov, vlastniacich médiá. Predostierajú nám informácie o veciach verejných tak, ako im to vyhovuje a čo chce volič vo svojom plytkom vedomí o VV počuť. Nasledujú politické rozhodnutia ktoré sú pre krajinu zlé. Veď aký iný dôvod by mali oligarchovia a skupiny vlastniť médiá, keď nie na ovládanie politickej orientácie ľudí, ktorá im cez politikov zabezpečuje možnosť lobingu, vďaka ktorému sa môžu dostať k verejným zdrojom. V časoch totality sme neboli nijako nútení sa o veci verejné zaujímať, čo sme si osvojili natoľko, že potrvá veľmi dlhé desaťročia, než sa to začne uberať tým správnym smerom.Takže hlavnou príčinou nízkej životnej úrovne je to, že sa verejné financie rozkrádajú a preto logicky neostáva na to na čo by malo.

 

Ďalší silný fenomén tejto spoločnosti sú ňou dlhodobo "generovaní" neprispôsobiví obyvatelia. Neuvedomujeme si, že dôsledkom rómskej neprispôsobivej komunity, je zasa len náš nezáujem o systematické riešenie tohto problému. USA je najväčšia multikultúrna krajina na svete. Vzhľadom k tomu môžeme povedať, že dokázali začleniť neprispôsobivé skupiny do spoločnosti. Samozrejme, že tento systematický proces trval desaťročia. Je pravda, že tam majú problémi tiež, ale hlavne s tými, čo prichádzali a prichádzájú z okolitých krajín, z ktorých ich vyháňa chudoba.Ja sa pýtam, čo sme urobili my ako spoločnosť už v časoch socializmu s neprispôsobivými obyvateľmi žujúcimi v osadách? Pričom v našom prípade sa nejednalo o narastajúcich emigrantov, ktorí by nám znemožňovali začleňovanie. U nás bola vždy len tá istá skupina, rozrastajúca sa prirodzeným množením,  ktorá bola nami odsúvaná na samý okraj a my sme sa im iba prizerali a tvárili sa, že sa nás to netýka. Oni neboli mentálne zrelí na to, aby sa dokázali sami spacifikovať, ale žili si len svoj prostý, primitívny život, predávaný z generácie na generáciu. Dokonca som zaregistroval nejaké zúfalé, komunizmus obhajujúce "myšlienky", že za komunistov museli pracovať. To mám chápať ako obhajobu socializmu, že mal záujem riešiť tieto problémy a že to je v konečnom dôsledku neriešiteľné? Naozaj je niekto tak naivný a myslí si, že títo ľudia za komunistov pracovali? Im bolo jedno, či budú sedieť doma alebo v base, to je len výmysel, ktorý si ľudia obhajujúci bývalý režim prispôsobili na to, aby im to vyhovovalo pre obhajobu svojej  demagógie. To, že budete niekoho nútiť pracovať, nemá nič spoločné so začleňovaním. My, ako "uvedomelá" spoločnosť, sme nerobili nič. Nebyť tomu tak, dnes žijú rómovia medzi nami, ako sa to jednému percentu z nich  podarilo. Separovanie a odsúvanie nikdy nebude riešením problémov, ale iba ich akumulovaním. Začleňovanie do spoločnosti ľudí, ako sú rómovia žijúci v osadách, je dlhodobá záležitosť a niekoľko generačná. Komunizmus mohol byť najlepším začiatkom tohto procesu, lebo ich ideológia nebola o "dodržiavaní ľudských práv". Bohužiaľ, nerobilo sa nič, tak ako sa s tým nerobí nič už druhé desaťročie v našej postkomunistickej demokracii, ktorá už svojou ideológiou o ľudských právach má oveľa viac zviazané ruky na riešení tohto vážneho problému. Pod pojmom začleňovať do spoločnosti, si predstavujem separovanie už novonarodených detí od ich prostredia, ktoré im formuje mentalitu, zasa len na úroveň osadníckeho života našich rómov. Komunisti mali pre takéto deti vytvoriť domovy alebo sa ich snažiť adoptovať rodinám žijúcim v normálnej komunite. Vždy existuje riešenie, i keď dnes oveľa náročnejšie a drahšie pre spoločnosť. V konečnom dôsledku, ako môžeme začať systémovo riešiť takéto dôležité veci, keď máme problémy sami so sebou? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?