Európa a jej sankcie

Autor: Juraj Klimeš | 20.9.2014 o 16:28 | (upravené 21.9.2014 o 18:19) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  306x

Európska Únia vyhlásila koncom minulého týždňa Rusku novú vlnu sankcií, ktoré sa opäť týkajú finančných služieb, ďalších jednotlivcov z Putinového okolia a vývozov niektorých technológií. Niekomu sa možno bude zdať, že tieto sankcie nemajú logiku, hlavne preto, lebo Rusko začalo sťahovať z Ukrajiny svoju armádu a EU bezdôvodne pritvrdila. Do určitej miery to možno logiku nedáva, ale hlavne to svedčí o tom, ako je veľmi EU pomalá a zotrvačná vo svojom rozhodovaní. Na druhú stranu sú tu aj dobré dôvody v pokračovaní pritvrdzovania sankcií. Rusko v posledných dňoch spomalilo dodávky plynu do Poľska a na Slovensko. Gazprom oficiálne uviedol, že musel robiť technické upravy a udržovacie práce na svojich zariadeniach, pričom bude asi každému jasné, že sa jedná o klasické Putinovské klamstvo, manipuláciu a vyhrážanie. Zhodou okolností sú tu práve Slovensko a Poľsko, ktoré umožňujú spätné prúdenie plynu na Ukrajinu, ktorej v júny Rusko zatvorilo kohútiky. Rusko vsádza na to, že keď nebudú mať Slováci a Poliaci dostatočné množstvo pre svoju potrebu, neumožnia ďalšie premiestňovanie plynu na Ukrajinu. Cieľom Ruska pravdepodobne nie je vojensky obsadiť Ukrajinu, ale urobiť z nej zbankrotovaný štát, kde sa nevládne a nebude v zime čím kúriť. Celá stratégia je v tom, že si Ukrajina dobre rozmyslí, či sa bude naďalej uberať západným smerom. Máme tu ale ďalší postoj Ruska, pričom Putin v poslednej dobe začal vo svojích prejavoch rozprávať o tom, ako je Rusko jadrová veľmoc a ako vedci pripravujú novú jadrovú odpoveď. Putin musí vedieť, že tu už končia všetky žarty.

Ekonomické sankcie, materiálne poškodia Rusko a EU. Existujú pritom dôvody k optimizmu aj pesimizmu. Presňe cielené sankcie môžu priniesť ovocie práve preto, lebo vojenský konflikt je pre Rusko veľmi nákladný, tak ako je nákladné ukradnutie Krymu. Miliardy dolárov stojí podporovanie vzbúrencov, desiatky miliárd bude stáť plánovaný most na Krym. Akokoľvek sú Putin a mnohí v jeho okolí motivovaní predovšetkým mocou, a nie peniazmi, pre ďalších ľudí okolo nich to neplatí. Bohatí Rusi si príliž zvykli užívať výdobydky globalizácie, západných bankových kont a západných právnych a majetkových istôt. Nebudú sa chcieť zmieriť s tým, že toto obdobie končí, hlavne mnohí vnútorne presvedčení o Putinovej konzervativite, nacionálnej ideológii ktoré iba predstierajú. Naviac ceny ropy a plynu klesajú a dostávajú sa na kritickú hranicu, ktorú Rusko potrebuje k financovaniu svojich výdavkov. Súčastne je ale zrejmé, že podstatne väčšie ekonomické problémy má Ukrajina, ktorej hrozí bankrot v priebehu pár mesiacov. Západ jej pomáha pár miliardami dolárov, ale Ukrajina ich potrebuje desiatky. I keď sa Rusko dostáva do hospodárskych problémov, Putinova popularita neklesá, čo sa dá vysvetliť tak, že obyčajní Rusi zatiaľ súhlasia s poklesom životnej úrovne výmenou za obnovenie národnej hrdosti a pýchy, ktorú im Putin sľubuje.

Aj keby boli sankcie efektívne, Západ sa musí prestať tváriť, že HDP, vývoz atď. sú zmyslom života a že k ničomu inému politika neslúži. Európskou politikou vlastne nič iné nehýbe, iba ekonomika. Politici sa naučili sľubovať luďom percentá rastu, vývozu a zamestnanosti ako keby o nič iné ani nešlo. Na východe, ale starý kontinent ohrozuje nepriateľ pre ktorého je moc dôležitejšia než peniaze. Pokiaľ nezačnú európski politici ľuďom vysvetľovať, že je potrebné brániť slobodu, hodnoty liberálnych demokracií a že k tejto obrane budú potrebné obeťe, nemôže únia dlhodobo spor s Putinom vyhrať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?